Program profilaktycznych szczepień przeciwko HPV

Program profilaktycznych szczepień przeciwko HPV

Program profilaktycznych szczepień przeciwko HPV

Rozpoczyna się realizacja programu szczepień przeciwko wirusowi HPV, wywołującemu raka szyjki macicy. To kolejny z profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych przez Urząd Miasta Płocka.
Rak szyjki macicy, wywoływany przez wirus HPV, to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych atakujących kobiety w Polsce. Pod względem częstości zachorowań zajmuje drugie miejsce, zaraz po raku piersi.

Program profilaktycznych szczepień przeciw HPV w latach 2013 – 2015 adresowany jest do 12-letnich dziewcząt (przy określaniu wieku należy brać pod uwagę rok urodzenia – w 2013 roku dla dziewcząt z rocznika 2001, w 2014 roku dla dziewcząt z rocznika 2002, w 2015 roku dla dziewcząt z rocznika 2003), mieszkających w Płocku, które dotąd nie były szczepione przeciw HPV (lub nie zakończyły pełnego cyklu szczepień) i są pacjentkami przychodni biorących udział w programie. Każdego roku będzie szczepiona grupa dziewcząt w tym samym przedziale wiekowym.

Aktualnie trwa kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca programu szczepień. W ramach zebrań klasowych w szkołach podstawowych odbywają się spotkania z rodzicami uczniów klas szóstych, w których biorą udział lekarze – przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku. Przekazują oni rodzicom informacje na temat programu, samych szczepień oraz konieczności wykonywania badań cytologicznych. Wkrótce rozpoczną się spotkania pielęgniarek szkolnych z uczniami klas szóstych.

Same szczepienia rozpoczną się w październiku.

Program trwa do 30 listopada 2017 r.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Więcej informacji.